MONTGOMERY Board of Elections
General Election Results
Election Date Tuesday, November 06, 2012
UNOFFICIAL
Last Updated 11/6/2012 11:27:36 PM
Montgomery County RACES
48 of 48 (100%) election districts finished reporting
Electors for President/Vice-President (Vote for 1)
Obama/Biden
DEM
7,522
WOR
359
7,881
Romney/Ryan
REP
7,425
CON
1,197
8,622
Stein/Honkala
GRE
85
85
Lindsay/Osorio
SL
4
4
Johnson/Gray
LB
157
157
Goode/Clymer
CST
35
35
Write-in
53
53
United States Senator (Vote for 1)
Wendy Long
REP
4,459
CON
943
5,402
Kirsten E. Gillibrand
DEM
8,962
WOR
776
IND
479
10,217
Colia Clark
GRE
74
74
Chris Edes
LB
94
94
John Mangelli
CS
104
104
Write-in
1
1
New York State Senate (Vote for 1)
George A. Amedore, Jr.
REP
8,346
CON
1,422
IND
410
10,178
Cecilia F. Tkaczyk
DEM
5,158
WOR
529
GRE
155
5,842
Write-in
7
7
Family Court Judge (Vote for 1)
Phil Cortese
DEM
8,480
CON
3,273
GRE
274
12,027
Write-in
12
12
District Attornery (Vote for 1)
James "Jed" Conboy
REP
9,753
CON
2,416
12,169
Write-in
26
26
PROPOSAL NUMBER ONE (Vote for 1)
Yes
7,964
7,964
No
4,984
4,984
Congressional District 20 RACES
35 of 35 (100%) election districts finished reporting
Representative in Congress 20th District (Vote for 1)
Paul D. Tonko
DEM
6,457
WOR
527
IND
339
7,323
Robert J. Dieterich
REP
3,425
CON
794
4,219
Write-in
2
2
Congressional District 19 RACES
13 of 13 (100%) election districts finished reporting
Representative in Congress 19th District (Vote for 1)
Christopher P. Gibson
REP
2,455
CON
414
IND
127
2,996
Julian Schreibman
DEM
1,253
WOR
139
1,392
Write-in
1
1
Assembly District 111 RACES
48 of 48 (100%) election districts finished reporting
Justices of the Supreme Court (Vote for 4)
Jeffrey D. Wait
DEM
2,804
2,804
John M. Silvestri
DEM
3,821
3,821
Christine M. Clark
DEM
3,775
3,775
Mark L. Powers
DEM
3,955
3,955
Joseph M. Sise
REP
10,085
CON
2,146
12,231
Thomas Buchanan
REP
5,519
CON
1,327
6,846
Felix J. Catena
REP
9,809
CON
2,165
11,974
John T. Ellis
REP
5,121
CON
1,235
6,356
Write-in
18
18
Member of the New York State Assembly (Vote for 1)
Angelo L. Santabarbara
DEM
6,821
WOR
696
IND
401
7,918
Thomas L. Quackenbush
REP
6,291
CON
1,262
7,553
Write-in
8
8
Glen RACES
2 of 2 (100%) election districts finished reporting
TOWN JUSTICE GLEN (Vote for 1)
Jim Law
REP
468
IND
71
539
Write-in
0
0
Minden RACES
4 of 4 (100%) election districts finished reporting
Town Justice Minden (Vote for 1)
Cindea Bradley
DEM
484
484
Ronald Bentz
CON
175
IND
36
211
Frank J. Alford
REP
469
469
Write-in
0
0
Mohawk RACES
4 of 4 (100%) election districts finished reporting
Town Justice Mohawk (Vote for 1)
Curt D. Woodcock
REP
662
662
Brett L. Collins
DEM
482
CON
138
620
Write-in
0
0
Amsterdam (City) RACES
20 of 20 (100%) election districts finished reporting
Citizens Review Board (Vote for 1)
Joe Lewis III
REP
2,691
2,691
Write-in
26
26